Városháza
Önkormányzat

Báthory Emlékév - Emlékút 2021. június 19.

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2021. július 09.

Báthory Emlékév

Emlékút 2021. június 19.

 

A 2021-es évet Lengyelország, Magyarország és Erdély is Báthory István emlékének szenteli.

Báthory István erdélyi fejedelem, Lengyelország királya és Litvánia nagyfejedelme, 445 éve, 1576-ban tette le a lengyel királyi esküt a krakkói Wawel-dombján álló Királyi palotában.

Ennek kapcsán merült fel a gondolat a Miskolci Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat részéről, hogy illő lenne megemlékezni Lengyelország 20. királyáról és végül Salgótarján mellett döntöttünk.

2021. június 19-én 13 fős kis csapatunk a Búza térről indult el az emlékútra, melynek során nem csupán Salgótarjánt, de a környező lengyel emlékhelyeket és fontosabb magyar látnivalókat is megismertük.

Salgótarjában érve egyenesen a Báthory térre mentünk, ahol megkoszorúztuk a Báthory-szobrot. Noha Bárczi László is sok érdekességet mesélt nekünk Báthoryról, a megemlékezés közben az is kiderült, hogy a tagok is nagyon sok érdekes momentumot tudtak elmesélni a fejedelem és király életéből.

Sajnos Feledy Péter nem tudott elkísérni minket az útra, azért küldött néhány személyes vonatkozású érdekességet nekünk. Az édesapja a Magyar Királyi „Báthory István” 7. honvéd kerékpáros zászlóaljban szolgált pont Salgótarjában. Péter elküldte nekünk az édesapja kitüntetését és néhány fénykép másolatát.

Salgótarjántól és Báthory Istvántól elköszönve kisebb kitérőkkel megszakítva Eger felé vettük az irányt.

Először Mátraverebély-Szentkúton, a Nemzeti Kegyhelynél álltunk meg kisebb pihenőt tartva. Itt mindenki megcsodálhatta a gyönyörű szabadtéri miséző helyet valamint ihatott (vihetett) a szent kút vizéből.

Következő állomásunk Tar község volt, ahol meghallgathattuk Pokoljáró Tari Lőrinc történetét, aki Szent Patrik purgatóriumához tartó zarándokútjából élve tért vissza és így megkapta a „Pokoljáró” előnevet.

Ezt követően a pásztói romkertet tekintettük meg. Itt található az Oskolamester háza, ami a mai Magyarország egyetlen fennmaradt középkori mezővárosi polgárháza.

Az Oskolamester házától nem messze található az üveghuta. Az üveggyártáshoz szükséges kemencéket bencés szerzetesek építették a XI. század végén, majd az idetelepített ciszterciek is használták egészen a XIII. század közepéig.

Pásztót elhagyva Egerben folytattuk az utunkat, ahol több lengyel vonatkozású emlékhely is található. Első állomásunk a Bazilika volt, ahol szerettük volna megkoszorúzni Szent Maximilian Kolbe atya emléktábláját. Sajnos a Bazilika felújítása miatt lezárások voltak, amely érintette azt a részt is, ahol a koszorúnkat készültünk elhelyezni. Ennek ellenére sem estünk kétségbe, ugyanis a Bazilika fő része látogatható és bizony mi is megcsodáltuk a szépségét.

A Bazilika után újratervezés történt és úgy döntöttünk, hogy a Minorita-templomban a három ereklyénél helyezzük el emlékkoszorúnkat. Itt találhatóak Szent Kinga, Szent Hedvig és Boldog Jolán ereklyéi.

A koszorúzás után maradt még egy kis idő szabadprogramra, de még a buszhoz visszafelé megálltunk a volt lengyel gimnázium épülete előtt, ezzel búcsúzva Egertől és a tanulságokban és új ismeretekben bővelkedő naptól.

Írta: Szabó Mónika

A Báthory emlékút képei:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.249140280350744&type=3

Fényképek: Kádár Pál és Szabó Mónika

 

Ezen a fórumon a Báthory Emlékévvel kapcsolatos kezdeményezésekről, programokról olvashat a látogató:
https://instytutpolski.pl/budapest/11550-2/

Báthory Emlékkönyv:
https://www.flipsnack.com/CORBIE/b-thory-3/full-view.html

Báthory István Lengyelországi emlékei:
https://www.flipsnack.com/CORBIE/b-thory-dx9480apma/full-view.html

Báthory városa, Grodno:
https://www.flipsnack.com/CORBIE/grodno-b-thory-v-rosa/full-view.html