Városháza
Önkormányzat

Lengyel-Magyar Barátság Napja Poznańban

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2011. március 23.

2007-ben döntött úgy mindkét ország parlamentje, hogy tekintettel a két nép ezer éves baráti kapcsolatára, március 23-át a Lengyel-Magyar Barátság Napjává nyilvánítja.

A határozatban rögzítették, hogy a rendezvény fővédnökei a köztársasági elnökök, minden évben a másik ország olyan városában kerül erre az ünnepségre sor, mely aktív partner kapcsolattal rendelkezik. Az idén Győr testvér városába, Poznańban utaztunk.

A győriek kitettek magukért, Budapesti indulással 500 fős Barátság Expresszt szerveztek. Március 22-én reggel az utazókat a Budapesti Lengyel Nagykövetség, civil szervezetek sora és a MÁV vezetése búcsúztatta a Keleti pályaudvaron, majd Osztie Zoltán atya áldotta meg őket. 10 órakor már Győrben voltunk a Bem téren, a Barátság emlékműnél. Ezt a szép szobrot 2006-ban állította a Győri Magyar-Lengyel Piłsudski Történelmi Társaság, amely kezdeményezte ennek a napnak a megtartását.

A szobornál ünnepi beszédet mondott Győr mjv. alpolgármestere, a Budapesti Lengyel Nagykövetség konzulja, több minisztérium államtitkára, a HM képviselője. Ezután a Szmolenszknél szerencsétlenül járt elnöki gép egy éves évfordulója alkalmából a Lech Kaczyński Emlékkő átadására került sor. Az új alkotást Dr. Pápai Lajos megyéspüspök és Leszek Kriza atya áldotta meg.

Vonatunkra szállva folytattuk utunkat Lengyelországba. Poznań-i pályaudvarra március 23-án hajnalban érkeztünk meg, ahonnan külön buszokkal szállítottak szállásunkra a szervezők. Rövid pihenő majd készülődés után délelőtt 10 órakor már Romek Strzałkowski és Mansfeld Péter emléktáblájánál gyülekeztünk. Az 1956-os Poznań-i felkelés és az októberi magyar forradalom e két fiatalon elhunyt áldozatára emlékeztünk és helyeztük el virágainkat.

Következő program a Poznań-i Egyetem dísztermében volt, a köztársasági elnökök részvételével zajló ünnepi Plenáris Ülés. Az egyetem rektora és a város polgármestere üdvözölte a megjelenteket, majd mindkét ország államfője méltatta népeink közös történelmi múltját, a meglévő jó kapcsolatokat és ennek fenntartására, folytatására ösztönöznek minden ebben érdekeltet. A központi ünnepség 13 órakor került sor a város 1956-os Forradalmi Emlékművénél. Itt Palkovics Imre úr, a Munkástanácsok elnöke volt a szónok. Beszédét koszorúzás követte.

14 órakor az államfők ebéden fogadták a meghívottakat, melyre delegációnk is hivatalos volt. E szűkebb társaságban elnökeink már kötetlenebbek voltak, felszólalásuk során felelevenítették például egymás országaiban tett ifjúkori látogatásaiknak emlékét, Schmitt úr pedig egy Kossuth nóta közös eléneklésével lepte meg a vendéglátókat. Az ebéden jelen volt Demján Sándor úr, akinek a TriGránit cége nyerte meg Poznań új közlekedési és bevásárló központjának megépítését a 2012-es foci Eb-re. Nyolc pályázó közül lettek az elsők. A beruházás összege 160 millió euró, alapterülete 93 ezer négyzetméter. Alul busz-, középen vonat pályaudvar lesz, az emeleten pedig bevásárló központ.

Délután és este kulturális programok sora várta az érdeklődőket. Volt ebben történelmi fotó kiállítás, térzene, múzeumlátogatás, operett és jazzkoncert. Olyan bőséges volt a kínálat, hogy mindegyikre el sem tudtunk menni!

Másnap reggeli után indult vissza vonatunk Budapestre. Sok élménnyel gazdagodva előbb Poznań-i barátainktól búcsúztunk, majd fővárosunkban a vonaton megismertektől. Jövőre találkozunk Ópusztaszeren, ahol Csongrád megye lesz a vendéglátó.

A 15 fős Miskolci delegáció tagjai voltak: Molnár Péter úr, önkormányzati képviselő, Kákóczki András úr a Polgármesteri Hivatal kulturális osztályvezetője, 2 Lengyel Kisebbségi Önkormányzati képviselő, a többiek a Keresztény Értelmiségiek Szövetségétől voltak.

Kép és szöveg: Fekete Dénes