Városháza
Önkormányzat

A szellemfalu búcsúra készül

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2012. július 29.

Derenk ma Szögliget lakatlan külterülete. Éppen hetven éve, hogy medvéi oltalmában és vadászvendégei fogadása érdekében szellemfaluvá tette Horthy Miklós kormányzó, leromboltatván a házait, a templomát.

A falubeliek és azok leszármazottai egy idő óta itt búcsút tartanak. Idén is lesz búcsú.

A program (2012. július 29-én):

09:00 h-11:00 h-ig: gyülekező
11:00 h: Szentmise a Kápolnánál
13:00 h: koszorúzás a temetőben
14:00 h-16:00 h: hagyományőrző csoportok műsorai

Kísérő program:

a régi, már felújított iskola épületében Bubenkó Gábor fotókiállítása
a falu határában lengyel és magyar kézművesek, őstermelők kiállítása és vására

A romtelepülés és környezete mára megújult. Köszönhetően az országos és megyei lengyel kisebbségi önkormányzatoknak, az összefogásnak, a pályázatokon való eredményes részvételnek, a történészek kitartó kutató munkájának.

A többi között dr. Janusz Kamocki történésznek, a Krakkói Jagelló Egyetem professzorának, és dr. Rémiás Tibor történésznek, a Miskolci Herman Ottó Múzeum osztályvezetőjének, akik kutatásaik révén bizonyítani tudták, hogy a XVIII. század elején, a lengyel telepesek a mai Bukowina Tatrzanska, Bialka Tatrzanska és Czarna Góra településekről érkeztek az egykori Derenkre. Utódaik egy csoportja részt vett a 2007. évi derenki búcsún, amelyen a kapcsolatok bővítéséről döntöttek.

Ekkor állítottak fel Vidomáj pusztánál egy kőoszlopot, amelyen kétnyelvű (magyar-lengyel) szöveg a múltbeli történésekről tájékoztatja az ideérkező vándort. És ekkor kezdtek hozzá – sikeres pályázatok eredményeképpen – az egykori általános iskola lepusztult épületének felújításához, amelynek bejárata felett ma tábla hirdeti, hogy a látogató a Derenki Lengyelség Emlékhelyére érkezett.

Az épületben a megnyílt háromnyelvű (magyar-lengyel-angol) feliratozású, az egykori derenkiek mindennapjait, szokásait, kultúráját bemutató állandó tárlatot az idei búcsúra Bubenkó Gábor fotókiállításával egészítették ki (a nyitó képet is Bubenkó Gábor készítette: kéktúrázók látogatását örökítette meg a Kulturális Örökség Napján a hajdani iskola felújított épületénél,  a Derenki Lengyelség Emlékhelyénél).

A temetőben ma jelképes keresztek jelzik az ősök nyughelyét, a hajdani porták helyén pedig táblák hirdetik az egykori tulajdonosok nevét, kitelepítésük idejét és helyét.

A magyarországi lengyelség emlékhelye című, magyar és lengyel nyelvű kiadvány (dr. Rémiás Péter munkája) immár a csatolt webcímen is elérhető.

 

Forrás: Fekete Dénes, derenk.hu

 

Bubenkó Gábor tárlata – a saját, igen gazdag honlapjának (http://szogliget.com/) tanúsága szerint – nem csupán látványosnak, hanem roppant érdekesnek is ígérkezik. Mivelhogy a felvételekhez mesét is fűz. Nem először teszi ezt. Kiállított fotói nem emlékezőket láttatják, nem egy-egy jelenkori búcsú lengyel és magyar emlékezőit, hanem felelevenített emlékezetet. És igaz mesét mond hozzájuk. A holtak falva történetét.