Közérdekű 2023. augusztus 18.
Szinva Örökség Napok

KÖVESD A SZINVÁT, NE HAGYD EL MISKOLCOT! A SZINVA ÖSSZEHOZ!

A Szinva Örökség Napok megálmodója és tulajdonosa a Szinva Örökség Alapítvány, amely folytatója és örököse annak az ezredforduló után elindult törekvésnek, melynek célja Miskolc kiemelkedő kulturális értékeinek, természeti kincseinek és épített örökségének bemutatása. Együttműködik mindazokkal, akik hasonlóan gondolkodnak városunkról. Az alapítványt bárki segítheti, aki egyetért  az alapítvány célkitűzéseivel.  Támogatni lehet adományokkal, az alapítvány számlájára történő befizetéssel, kulturális és szabadidős programok felajánlásával, szervezési feladatok vállalásával. Minden erre fordított erő a város és a benne élők boldogulását szolgálja.

A Szinva Örökség Napok megrendezésében az alapítvány állandó partnere a Miskolci Kulturális Központ. A rendezvény kommunikációs partnere a BluePixel Kommunikációs és Produkciós Iroda, médiapartnere a MIKOM.

A rendezvény fővédnöke a város mindenkori polgármestere

Szakmai védnöke a város mindenkori, kulturális ügyekkel megbízott alpolgármestere

A Szinva Örökség Napok kiemelt üzenete:

A Szinva Örökség Alapítvány és a Miskolci Kulturális Központ együttműködésében, az értékőrzés és értékteremtés jegyében ősszel újra megrendezik a városi kulturális programot, mely Szinva Örökség Napok (Szinva Heritage Days) néven zajlik szeptember 8-10. között.

A rendezvény azzal, hogy a város múltjában, jelenében és vélhetően jövőjében is meghatározó szerepet játszó, a városban közel 20 kilométeren át kanyargó patak nevét választotta névjegyéül, egyben jelzi, hogy olyan új fesztivál alapjait kívánja megteremteni, amely összefoglalja és megmutatja a világnak a város különleges kulturális, építészeti, ipartörténeti, tudományos, és természeti értékeit, és mindezt a Szinva városformáló történetébe helyezve teszi. Ezzel egyedülálló az országban.

Az alapítvány arra a különlegességre építette koncepcióját, ami a maga nemében páratlan értéke a településnek. A városunkat átszelő Szinva-patak ugyanis forrásként a Miskolc határát jelző tábla közelében, Lillafüreden születik és a városunkban megtett közel 20 kilométeres útja során ott végződik, ahol a település is véget ér. Életét ezután már egy másik folyónak, a Sajónak adja át. Látta a híres Szeleta kultúrát sok ezer évvel ezelőtt létrehozó embert, az avasi „kova apót” amint szakócáit készítette, a különböző korokban ide érkező vándor népek különleges kultúráját, vize legelőket éltetett, melyen elődeink állataikat nevelték. A középkorban hajtotta a gabonát őrlő malmok kerekét, később feltételét jelentette a kohászat, a papíripar és a gépgyártás megtelepedésének és munkát adott az idetelepült embereknek. De nem csak épített, hanem kivételes erejét többször megmutatta az itt élőknek, amikor elvette házaikat és 1878. augusztus 31-ére virradó éjjelén 277 miskolci polgár életét is. A rendezvény éppen ezért tisztelgés is a Szinva hatalma előtt.

Támogatják a város értékei iránt elkötelezett kulturális és oktatási intézmények, tudományos műhelyek, művészeti csoportok, civil szervezetek, vállalatok, melyek csatlakozásukkal a Szinva Örökség Napok szakmai partnereivé válnak.  Éppen ezért ez a rendezvény a város összefogása annak érdekében, hogy kivételes értékeinket, természeti és épített örökségünket, méltán híres vendégszeretetünket megmutassuk a világnak.

A szakmai támogatók – akiknek a köre folyamatosan bővül - együttműködése garancia arra, hogy a program elnyeri a városlakók tetszését és támogatását. Mindenkire számítunk és mindenkit várunk, aki szereti Miskolcot és tenni is akar érte.

A Szinva Örökség Napok városrészeket, közösségeket köt össze, így a programok rendhagyó módon egyszerre több helyszínen zajlanak majd a városban. De az összefogás itt nem áll meg, a cselekvések sora behálózza majd az egész várost a Szinva mentén.

Tudományos konferencia, a Szinváért tenni akaró emberek összefogásaként a meder tisztítása,  hidak festése, kézműves foglalkozások, sport-és egyéb vetélkedők, a Szinva völgy értékeit felfedező családi játék,  Miskolci Csodamalom Bábszínház előadása, a Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Reményi Ede Kamarazenekar koncertjei,  miskolci művészeti csoportok előadásai, fúvószenekarok koncertjei, miskolci előadóművészek fellépései, diákzenekarok, tisztelgés a Szinva előtt, Miskolc Dixieland Band szerepel többek között a programban ami a felajánlásoknak köszönhetően napról napra bővül.